Ezt olvasta már?


Mennyit fogyasztanak a magyar lakások?

Rendkívül hideg időjárás jellemezte a január első felét, így megugrott a gáz- és áramfogyasztás is. Ennek apropóján az ingatlan.com elemzésében azt vizsgálta, hogy a lakóingatlanokról tavaly készült energiatanúsítványok alapján milyen osztályzattal rendelkeznek a magyar lakások. - Pécsi Napilap -

Mennyit fogyasztanak a magyar lakások?

-       az extrém hidegben megugrott a lakások energiafogyasztása, ezen a téren van tér a javulásra

-       a lakások kevesebb mint 20 százaléka számít korszerűnek (CC osztályzat) vagy annál jobbnak a tavalyi energiatanúsítványok alapján

-       a lakások 55 százaléka átlagos (FF) vagy annál rosszabb minősítésű, a legrosszabb kategóriába tartozó lakások aránya pedig 6 százalékos volt

 

Az energiatanúsítványt 2012 óta minden lakásról el kell készíteni, ha azt eladja vagy egy évnél hosszabb időre kiadja a tulajdonos, egy tanúsítvány azonban sokáig, 10 évig érvényes.

A(z) Energiatanusitvany_2016_17.01.17.png megjelenítése

Kisebbségben a korszerűség - objektív alapokon

Az energiatanúsítvány objektív - rendeletben szabályozott - paraméterek alapján mutatja meg, hogy mennyit “fogyaszt” az adott ingatlan. A skála az AA kategóriától a JJ kategóriáig terjed, a “minimális energiaigény” a legjobb osztályzat, a “kiemelkedően rossz” pedig a legrosszabb. Bár a lakás energiafogyasztás fontos tényező lakhatási költségeken belül, ám az ingatlan.com tapasztalatai szerint az energiatanúsítvány szinte semmilyen szerepet nem játszik a lakásvásárlási döntésekben.

Mindenesetre a lakások fogyasztásában van tér a javulásra a következő időszakban. A tavaly kiadott energiatanúsítványok alapján ugyanis országszerte kisebbségben vannak a korszerű, alacsony fogyasztású lakások - áll az ingatlan.com elemzésében. A Lechner Tudásközpont adatai szerint 2016-ban 140 ezer lakóingatlanra készült energiatanúsítvány, és mindössze kevesebb mint 20 százalékuk kapott korszerű (CC) vagy annál jobb (BB, AA+, AA++, AA) osztályzatot. A felmért lakóingatlanok döntő része - több mint 80 százaléka - pedig maximum a korszerűt megközelítő, azaz DD-s vagy annál rosszabb besorolású. A lakások 55 százaléka pedig átlagos (FF) vagy annál gyengébb osztályzatot kapott. Az energiafaló - kiemelkedően rossz - lakások aránya pedig közel 6 százalékos az országos adatok alapján.

Budapesten valamivel kedvezőbb a helyzet: az országos átlagnál magasabb közel 24 százalékos korszerű (CC-s) vagy annál is jobb lakóingatlanok aránya. Ugyanakor a korszerűnél jobb - BB-s vagy AA-s - tanúsítványú ingatlanok száma azonban mind országosan, mind Budapesten elenyésző.

 

Nem döntő

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta, hogy az energetikai besorolás a legtöbb esetben lényegtelen szempont a lakáskeresőknél. “Egy felesleges, de kötelező kelléknek tartják az eladók és a vásárlók egyaránt” - mondta a szakértő. Az ingatlan.com adatai szerint a lakásukat eladásra hirdetők háromnegyede úgy kezdi hirdetni a lakást, hogy nincs meg ez a papír vagy, ha van is tanúsítványuk, nem adják meg a hirdetésben az azon szereplő osztályzatot értéket. Az ingatlan.com általános tapasztalata, hogy az eladók az utolsó pillanatra hagyják az energiatanúsítvány beszerzését, pedig azok 10 évig érvényesek.

Abból, hogy a lakások többségénél nincs meg az osztályzat, az is látszik, hogy a vevőket sem nagyon érdekli, tehát az eladási árra sincs komolyabb hatással. Ebből a szempontból a legjobb AA-s kategóriák kivételek, az ilyen osztályzatú lakóingatlanok négyzetméterára 10-20 százalékkal is magasabb lehet, mint az azonos környéken lévő rosszabb osztályzatú lakások.

Fontosabbá válhat

A szakember szerint összességében hiába mutat pontos képet egy lakásról a tanúsítvány, a vevők inkább saját szemüknek hisznek a lakásvásárláskor. “Éppen ezért az, hogy felújított vagy felújítandó egy lakás, jelenleg abszolút szubjektív megítélés alapján kerül bele egy lakáshirdetésbe” - tette hozzá. Balogh László szerint a tulajdonosoknak érdemes lehet felmérniük ingatlanuk energiaigényét, még akkor is ha nincs szó eladásról vagy kiadásról, hiszen a tanúsítvány 10 évig érvényes. „A tanúsítást végző mérnökök számára ráadásul jogszabály írja elő, hogy az energiatanúsítvány mellé energia-megtakarításra irányuló javaslatokat is megfogalmazzanak. Ezeket megfogadva a rezsiköltség még tovább csökkenthető, ami hosszútávon jelentős összegű megtakarítással is járhat.” – fogalmazott az ingatlan.com szakértője.

Balogh László arra számít, hogy az objektív feltételek alapján elkészült energiatanúsítványok többéves időtávon a mostaninál fontosabb szerepet játszhatnak majd a lakásvásárlási döntéseknél. Ez azért is valószínű forgatókönyv, mert 2021-től minden használatba vett épületnek nulla közeli energiaigényűnek kell lennie.

 

Megjegyzés: Az elemzésben szereplő adatok a Lechner Tudásközpont és az ingatlan.com saját adatbázisából származnak.







0
0
0

hírek innen, onnan

Több spanyol településre hazatérhettek az erdőtüzek miatt kitelepítettek

Több spanyol településére hazatérhettek az erdőtüzek miatt korábban kitelepített lakók kedden.

Emiatt nem lesz soha piros a paradicsomod a kertben. Itt a titok.

Vajon miért marad zöld a paradicsomod, ha júliusban tombol a hőség? Eláruljuk, mi történik a 30-32 fok feletti forróságban, hogyan áll...

Török Gábor közös képen méltatta Forsthoffer Ágnest – miért kap most külön súlyt a találkozó?

Török Gábor közös fotón és feltűnően elismerő szavakkal számolt be Forsthoffer Ágnessel folytatott találkozójáról. A beszélgetés...

Hatalmas botrány a brit királyi családban: bíróság elé kerül András herceg

Újabb kellemetlen fejezet kezdődik András herceg életében.

Hihetetlen, amit állít a kardiológus: akár 2 sör is az életedbe kerülhet, sokan nem is tudnak róla

Egy cseh kardiológus szerint még az a mennyiségű alkohol is túl sok lehet, amit sokan teljesen hétköznapinak gondolnak.

Szerény növekedést ért el a német gazdaság a második negyedévben

Szerény növekedést ért el a német gazdaság a második negyedévben - írta a Bundesbank júliusi havi konjunktúra jelentésében.

Kína tagadja az ipari túlkapacitás vádját

Tagadta Kína az ipari túlkapacitási vádakat kedden, amelyekre hivatkozva az Amerikai Egyesült Államok vizsgálatot indított.

Könyörögve kéri a szakértő: Ezt a vitamint minden nap szedd, lassítja az agyad öregedését

Az agy öregedését nem lehet teljesen megállítani, de az nagyon nem mindegy, milyen gyorsan indul be.

Rajzik a rettegett kártevő – ennyi volt az idei diónak?

Most dől el, mennyi dió marad őszre.

Lázár János az új Országgyűlés legnagyobb hiányzója

A volt építési és közlekedési miniszter a parlamenti szavazások több mint 81 százalékán nem volt jelen.

„Olyan volt, mint egy katasztrófafilm” – tízméteres tűzfal és tűzvihar elől menekülnek Franciaországban és Spanyolországban

Korábban soha nem látott erdőtüzek pusztítanak Madrid és Bordeaux közelében. Két országban összesen több mint háromszázezer embernek...

Saját testvérét keverte bajba egy 22 éves férfi: egészen különös trükkel próbálta megúszni a felelősségre vonást

Egészen különös történet miatt emelt vádat a Salgótarjáni Járási Ügyészség egy 22 éves férfival szemben.

0

Sport

Mourinho közölte a Real Madrid sztárjával: nála nem fog játszani

Emiatt a klub vezetősége is nyitott arra, hogy eladja.

Nem semmi csapat jelentkezett be a Fradi egyik legjobbjáért

Argentin élvonalbeli sztárcsapat csábítja a Ferencváros alapemberét! Mariano Gómezért már ajánlatot is tettek, de az FTC egyelőre nem enged a magas vételárból.

Utáltad a hidratációs szünetet? Következik a karácsonyi foci-vb, már az ünnep sem szent

Újabb drámai újítást tervez a FIFA, a világ minden pénzét fogják elkölteni.

A románok jobbak nálunk fociban? Szabó István tiszta vizet öntött a pohárba

Tényleg felülmúlja a román Superliga a magyar NB I-et? Szabó István, az FK Csíkszereda edzője az FCSB elleni vereség után őszintén összehasonlította a két bajnokságot.

Megválasztották a foci-vb legnagyobb gólját

A címvédőnek rúgott gól lett a vb találata.

Hivatalosan is elismerték, hogy bíróhiba segítette Argentínát a világbajnokságon

A jövőben igyekeznek finomhangolni ezen az előíráson.

Elismerték: Hibázott a bíró az argentinok vb-meccsén; beintett a Bayern a Realnak - külföldi körkép

A legfontosabb és legérdekesebb keddi hírek a külföldi foci világából és a nemzetközi átigazolási piacról. Körkép.

0
0

Bulvár

Óriási bírságot kockáztat, aki nem teszi ki a házára – Az egyik vármegyében drága fényképek készülnek

Akár százezreket is fizethet az, aki nem figyel erre a hazai jogszabályra.

Végre dönt a parlament: ilyenre a rendszerváltás óta nem volt példa.

Történelmi ülés az Országgyűlésben: új alkotmánybírót választ a parlament. Magyar Péter napirend előtti felszólalásával indul a heti ülés.

Takács Péter lopással vádolta Magyar Pétert, teljesen elszabadult a Facebookon a vita

Takács Péter szerint Magyar Péter ellopta a jegyzeteit, a miniszterelnök szerint szó sincs erről. Mi az igazság?

Többnapos országos leállás lesz a magyar banknál: készpénzt sem tudsz majd felvenni

Augusztus 30-án és 2026-ban még további néhány alkalommal is bankszünnap várható a MagNet Magyar Közösségi Banknál.

Ennyivel csökken az áfamentes gyógyszerek ára - patikusok számolták ki

A vényköteles gyógyszerek áfájának eltörlése nem jelent minden esetben olcsóbb terméket: egyes esetekben csupán néhány forint lesz a differencia.

„Nála a bosszúvágy erősebb az ország érdekénél, szakma meg sosem volt” – nekiment a VEKE Vitézy Dávidnak a Forma-1 után

Az egyesület szerint elég durván leszerepelt a MÁV-Volán a Magyar Nagydíj kapcsán.

Bangó Sándor orvosi megfigyelés alatt állhat – eljárás indulhat ellene a Zsolti bácsi-ügyben a lapunk által megkérdezett ügyvéd szerint

A Fidesz-KDNP szerint Bangó Sándor egykori Szőlő utcai áldozat megrágalmazta Semjén Zsoltot. Sógor Zsolt ügyvéd úgy látja: ha büntetőeljárás indul a labilis állapotban lévő fiatalember ellen, akkor neki kellene

Tóth Ildikó szerint Lévai Anikó életmódja luxusmentes, másfajta életet él, soha nincs nála luxicucc

Tóth Ildikó szerint Lévai Anikó kerüli a látványos luxust, de nyilvános szerepvállalása elmaradt. A nagy Gatsby a hivalkodás és a csendes, pénzzel védett hatalom különbségén keresztül élesíti az interjú ellen

4 csillagjegy, akivel csodák történhetnek a héten

Nem minden csoda hangos és látványos.

Jó hír érkezett a nyugdíjpénzekről, így növelik a magyarok 2026-ban az ellátásukat

Idén sokkal többen kötöttek önkéntes nyugdíjpénzári megtakarítást, mint a korábbi években.

Stohl András otthona maga a luxus: hatalmas medencéje mellett csak a kilátás pazarabb

Stohl András otthonának kertjét és kilátását egy rövid videóban láthatod.

0